Šeimos židinys

Kodėl vis dažniau šiuolaikinėse vestuvėse svarbią vietą užima šeimos židinys?

Trankias, kelias dienas trunkančias tikras lietuviškas vestuves šiandien renkasi ne dažna jaunavedžių pora. Kita vertus, nors galbūt slapčia pasvajoja, ne daug įsimylėjėlių nusprendžia priesiekti meilę ir kažkur toli. Šiltuose kraštuose, vieni du, kur liudininkais, vaizdžiai tariant, būna tik šniokščiantis vandenynas ir saulė. O jei taip ir pasielgia, dažnai vestuvių ceremonija „kartojama“ Lietuvoje, su artimiausiais žmonėmis. Bene dažniausiai išreiškiamas jaunavedžių noras – suderinti šiuolaikines vestuvių tendencijas su tradiciniais motyvais.

Šeimos židiniai vestuvėms

Būtent šeimos židinys, menantis senąsias lietuvių tradicijas bei turintis gilią simbolinę prasmę, minėtą pageidavimą puikiai išpildo. Svarstote, ar ši tradicija turėtų atrasti vietą svarbiausioje Jūsų gyvenimo šventėje? O gal tiesiog norite pasmalsauti, kokia yra šeimos židinio simbolika? Tuomet šis straipsnis – puikūs „namų darbai“ nuotakai, atsakingai besiruošiančiai vienam iš svarbiausių savo gyvenimo egzaminų!

TAIP PAT SKAITYKITE:
Šeimos židinio uždegimas >>

Šeimos židinys – originali, tačiau gilias šaknis turinti tradicija

Sakralu, prasminga, jautru. Tokiais žodžiais gali būti apibūdinamas ritualas, kai šeimos židinys vestuvių metu yra perduodamas jauniesiems iš tėvų rankų. Nesuklysime šio ritualo pavadinę ir tikra lietuviška tradicija.

Pastarosios šaknys slypi dar pagonybėje, kai buvo garbinama ugnis, tapatinta su namų gerove, jaukumu, šiluma bei maistu. Ši privalėjo būti rūpestingai puoselėjama. Užgęsusi ugnis siejosi su didžiausia namų nelaime. Nereikia net ieškoti giliai paslėptų tragedijos priežasčių. Be ugnies žmonės paprasčiausiai negalėjo pasidaryti maisto.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Vestuvių vakaro kulminacija (24 valanda) – TOP 19 idėjų >>

Kokią „žinutę“ slepia šeimos židinio perdavimo tradicija? Šeimos židinio simbolika gali būti interpretuojama įvairiai. Vieniems tai siejasi su namus saugosiančia ir jaukumo suteiksiančia ugnimi, kurią iš savo namų tėvai perduoda jauniesiems kartu su šeimos vertybėmis.

Rankų darbo šeimos židinys Lotosas
Nuotrauka: Balti rėmeliai

Šeimos židinys gali būti suprantamas kaip tėvų pritarimas santuokai bei palaiminimas, nuoširdžiai linkint meilės, santarvės, atvirumo bei kitų vertybių, būtinų tvirtai dviejų mylinčių žmonių sąjungai. Galiausiai tai – priminimas, jog meilė bus gyva tol, kol širdyje rusens ugnis.

Jei į kitus lietuviškus vestuvių papročius, pavyzdžiui, piršlio korimą, šiandien neretai žiūrima su šypsena, tai šeimos židiniai, atsižvelgiant į jų populiarumą – iš tiesų moderni vestuvių tradicija. Pastaroji, atlikus individualias korekcijas, gali būti pritaikoma visoms vestuvėms, nepriklausomai nuo jų dydžio, tematikos, biudžeto ar vietos.

Teigiama, jog iš šeimos židinio perdavimo ritualo atsirado ir kita sparčiai populiarėjanti vestuvių tradicija – smėlio ceremonija.

ŠEIMOS ŽIDINIAI VESTUVIŲ KATALOGE:

Kaip vyksta šeimos židinio perdavimas jaunavedžiams?

Vestuvių planavimas – procesas, sukeliantis emocijų pliūpsnį net racionaliausiai mąstančioms būsimosioms nuotakoms. Visgi, pasidomėjus, ką prasmingo slepia šis ritualas, metas grįžti prie praktinių klausimų ir aptarti, kaip įteikti jauniesiems ugnies židinį.

Anksčiau buvo įprasta šį darbą patikėti svočiai bei jaunųjų tėvams. Kartais ši atsakomybė būdavo deleguojama konkrečiai nuotakos tėveliams, motyvuojant tuo, jog būtent ji išeina iš savo namų pas mylimąjį. Mūsų tėvų ar senelių laikais vestuvėse, natūralu, būdavo kur kas mažiau „specialiųjų efektų“. Tad šeimos židinys būdavo perduodamas vidurnaktį, taip suteikiant šventei didesnio išskirtinumo.

Šiandien ši, kaip ir daugelis kitų vestuvių tradicijų, yra pasikeitusi (retai ir tą minėtą svočią besutiksi…). Jaunieji gali nuspręsti, kada, kas ir kaip perduos ugnies židinį. Iškart po bažnytinės ceremonijos, po jaunųjų sutikimo su duona, vandeniu bei druska, pavalgius kuklią šventinę vakarienę su artimaisiais, vidurnaktį ar kada tik norima.

Šeimos židinio įteikimas
Jaunavedžiai: Rimantė ir Robert | Foto: Balti rėmeliai

Šis ritualas – lankstus, tad jam, jauniesiems pageidaujant, vietos atsiras kiekvienų vestuvių scenarijuje. Ryškėja tendencija, jog vengiama „nuskriausti“ vienos pusės tėvus (tai būtų puikus pretekstas pirmajam rimtesniam naujai „iškeptų“ sutuoktinių sukivirčui!), atimant iš jų galimybę įteikti židinį.  Šeimos židinyje, pasirinkus atitinkamą žvakidės dizainą, gali būti uždegama abiejų šeimų ugnis.

Natūralu, jog per savo vestuves norima padaryti viską taip, kaip reikia. Tačiau šiuo atveju derėtų vadovautis savo širdimi bei norais, o ne kažkokiais etalonais ar reikalavimais. Patikėkite, toks požiūris sutaupys daug, šiuo laikotarpiu itin jautrios, būsimosios nuotakos ašarų!

Tikėtina, jog tuo atveju, kai vieno ar kito jaunojo tėveliai yra išsiskyrę, kažkas užsimins, jog pastariesiems dalyvauti šeimos židinio perdavimo ceremonijoje nederama. Kokias šeimos vertybes šie gali perduoti, jei patys nesugebėjo išsaugoti darnių santykių? Toks požiūris – visiškas absurdas. Šeimos židinio ugnis gali būti uždegama ir išsituokusių tėvų rankomis: skyrybos – tikrai neužkrečiamos. Svarbiausia yra ne tėvų tarpusavio santykiai, tačiau jų noras palinkėti vaikams visa kas geriausia.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Šeimos židinio uždegimas >>

Ką daryti, jei vienas ar keli jaunavedžių tėveliai jau yra mirę? Labai gaila, kai mylimiausi žmonės negali būti kartu vieną svarbiausių dienų gyvenime, tačiau tai – ne priežastis atsisakyti šeimos židinio. Šį jauniesiems įteiks likusieji tėvai, o šį pasaulį palikusieji siųs nuoširdžiausius linkėjimus iš Dangaus…

Jei aplinkybės susiklostė taip, jog gyvųjų tarpe nebėra nei vieno iš tėvų, pagalvokite, kam kitam iš artimųjų galėtumėte patikėti atlikti šį ritualą. Tai galėtų būti žmogus, kurio šeimą laikote pavyzdžiu, kuris tiki bei palaiko Jūsų sąjungą, o jo tariamų linkėjimų nuoširdumu negalėtumėte suabejoti.   

Kokie žodžiai lydi šeimos židinio įteikimą?

Tikriausiai ne vien nuotaka internetinės paieškos sistemoje pabandys įvesti užklausą „gražūs žodžiai perduodant šeimos židinį“. Nieko keisto: noras, jog viskas būtų tobula, kartais priverčia šiek tiek „perspausti“. Tikėtina, jog eiliuotų tekstų ieškos ir vienas iš tėvelių, įpareigotas padaryti viską, jog šventės nesugadintų nusikalbėjimas „ne į temą“. Visgi šiuo atveju ilgos, besirimuojančios frazės, kuriomis galima sveikinti, pavyzdžiui, senelę jubiliejaus proga, nėra tinkamos.

Žodžiai įteikiant šeimos židinį jauniesiems turėtų būti paprasti, asmeniški, jautrūs, atspindintys šeimos vertybes, kurias šio ritualo metu ir norima perduoti. Kalbai užbaigti puikiai tiktų ir ši frazė: „Tebūnie ši ugnis Jūsų kelio šviesa, lydima meilės ir palaikymo.“

Natūralu, jog vestuvių metu emocijų netrūks ne tik jauniesiems, bet ir jų tėveliams. Tad, norint išvengti nesusipratimų, kalbą, kuri bus sakoma įteikiant šeimos židinį, derėtų apgalvoti iš anksto ar net parepetuoti prieš veidrodį.

Atsargumo dėlei šią galima užsirašyti ir ant „paruoštuko“. Maža kas – dėl jaudulio gali pasimiršti visi žodžiai, kuriuos, atrodo, iki tol mintinai žinojai. Tačiau kalbančiojo susijaudinimą supras visi vestuvių svečiai. Jaunieji, kuriems ir skirti šeimos židiniai vestuvėms – taip pat.  Net ir drebančiu balsu ištarti tėvelių žodžiai pasieks savo tikslą: palies širdis vaikų, kurie nuo šiol kuria savo šeimą.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Idėjos kaip užimti svečius per vestuves >>

Sutuoktiniai, kuriems įteikiamas šeimos židinys, taip pat, kaip padėką, turi kažką pasakyti. Greta nuoširdaus „dėkojame“, gali sekti pasižadėjimas stengtis puoselėti vertybes, kurias su šeimos židiniu perdavė tėvai. Galima pabrėžti, kokia svarbi gauta dovana, o žodžiai, ištarti šią įteikiant, bus prisiminti kiekvieną kartą, kai šeima susidurs su negandomis. Jei šeimos židinį perdavė abiejų tėvai, dėkoti taip pat turėtų abu jaunieji.

Kokį šeimos židinį pirkti?

Kartais šeimos židinį jaunieji pamato tik vestuvių metu: tai – staigmena, gauta iš tėvelių. Tačiau vis dažniau ugnies židinį išsirenka patys jaunavedžiai, vertindami jo dizaino tinkamumą prie savo namų interjero.

Šeimos židinys neturėtų tapti atributu, kuris po vestuvių bus numestas į tamsų stalčių. Jei anksčiau šeimos židinys tebuvo kuklus namelis su žvake, tai šiandien pastarųjų pasirinkimas labai platus. Šeimos židiniai iš stiklo, originalios molinės, porcelianinės žvakidės ar kita: keramika bei kitais menais užsiimantys meistrai turės ką pasiūlyti net patiems išrankiausiems jaunavedžiams. Pastarasis gali tapti stilingu namų interjero elementu, ne tik kiekvieną kartą suvirpinančiu širdį šiltais atsiminimais, bet ir puošiančiu aplinką.

Šeimos židinių gamintojai bei kūrėjai

Šeimos židinio perdavimo ritualas – sena, tačiau anaiptol ne atgyenusi vestuvių tradicija. Tokios pramogos kaip, pavyzdžiui, fejerverkai yra universalūs ir gali būti įtraukiami į bet kokios šventės programą, tuo tarpu šeimos židinio perdavimas yra prasmingas tik per vestuves. Ši jautri bei simboliška ceremonija derės tiek ištaigingose, tiek ir kukliose vestuvėse. Tai – itin svarbus momentas ne tik jauniesiems, bet ir tėveliams, kuriems ugnies židinio perdavimas tampa savotišku nuoširdžiausių linkėiimų įprasminimu.

Vestuvinio torto skonį pamiršite, nuotakos puokšė sudžius… O šeimos židinys, atradęs vietą Jūsų namuose, ne tik papuoš interjerą, bet ir kaskart primins nepakartojamą tos dienos emociją.

O kaip atrodo Jūsų šeimos židinys? Pasidalinkite informacija kas jį pagamino ir ar visi lūkesčiai buvo išpildyti?

Aktyviai komentuokite!

Galbūt Jūsų nuomonė padės ne vienai būsimai nuotakai išspręsti dilemą, kur galima įsigyti tobulą šeimos židinį.

4.2 6 balsai
Įvertink šį straipsnį!
0 Komentarai
Inline Feedbacks
Peržiūrėti visus komentarus